Varm Fevik halvmaraton og Tysåsen rundt

Postet av Henrik Kofoed Nielsen den 29. Aug 2021

Her kommer resultatlistet fra det udsatte Fevik halvmaraton og vores terrænløb Tysåsen rundt:

Resultatliste Fevik halvmaraton
Resultatliste Tysåsen rundt


Resultaterne uden hensyn til klasser ses også allernederst i denne artikel. Billedet ovenfor fra Strandsvingen 1,5 efter starten på Fevik stadion viser Thomas Korsgaard fra Lia, som kom i mål på 1:46:30. Fotograf er Sigrunn Askland. 

Dagen startede med et børneløb på 800m. Her et par spændte drenge. I alt deltog 22 børn på 800 m. Foto: SIgrunn Askland

Initiativet til Fevik halvmaraton kom fra herren til venstre Rino Rudsli og Geir Wenstøp (ikke på billedet), som synes vi skulle overtage depechen efter Øyestad maraton, som stoppede efter 25 år. Fevik halvmaraton er endnu kun 16 år gammel. Rino Rudsli ses sammen med Anne G. Norlund, Froland IL før hun skal ud på halvmaraton, som klarede på 1.52.29 og med dette vandt K60-64. Foto: Sigrunn Askland.  

Far og datter parat. Amalie i børneløbet, mens far Lasse Thesbjerg Andersen fra arrangørklubben snuppede en halvmaraton på 1:47:18. Foto: Sigrunn Askland

Glade børneløbere før start og medaljer. Foto: Sigrunn Askland

Starten er gået på det 800 m lange børneløb med 22 deltagere i alderen helt ned til 3 år. Foto: Sigrunn Askland.

Fuld aktivitet, her Magnus som løb 6,5 km. Foto: Sigrunn Askland.

Fædrene fik også god motion i børneløbet. Foto: Sigrunn Askland

Forrest Andreas Prinz fulgt af Mette Strandenes, som repræsentanter for startpuljen kl. 13. Foto: Sigrunn Askland.

Kristine Noble Oftebro havde taget turen fra Søgne til Fevik denne varme søndag, hvor måske stranden lokkede mere. Foto: Sigrunn Askland.

72 løbere giver anledning til en del grupper selv med puljestart. Foto: Sigrunn Askland.

Fuld fart med Jørgen Solli Strøm-Olsen i blåt, som løb på 1:20:40. Bag ham ses den senere vinder Knut Olav Vangstad, som kom i mål på 1:16:06. Foto: Sigrunn Askland.

Løberne passerer Hausland sanden to gange, men ventede tålmodigt med at bade til efter løbet. Foto: Sigrunn Askland.

10 løbere stillede op på den 6,5 km lange rute i Tysåsen rundt. Her er veteranerne Christer Aaser og Anne Karine Seland fra Grimstad løpeklubb omgivet af talentfulde børneløbere. Foto: Sigrunn Askland.   

Starten er gået på de 6,5 km og de to løbere er på vej ud i skoven. Foto: Sigrunn Askland.

Opløbet på 6,5 km med de to lovende løbere, som kom først i mål af alle mænd og drenge. Foto: Sigrunn Askland.

Først af alle i mål på 6,5 km var Anne Karine Seland på tiden 32:29.  Foto: Allan Metzler.


Glade lokale løbere, som tog sig en søndagstur med fart på i nærområdet: Eivind Madsen og Kjersti Fosse. Foto: Sigrunn Askland.

Halvmaraton slutter af med en runde på stadion, så her er slutspurten virkelig i gang. Foto: Sigrunn Askland.

Arrangørklubbem IL Express' Thor Einar Jacobsen på vej mod 1:35:35 godt hjulpet at klapsalver. Foto: Sigrunn Askland.

Der var gode muligheder for proviantering efter løbet, da der var fuld kiosk i forbindelse med Express tredjedivisionshold spillede hjemmekamp. Her ses løbet nummer fire Terje Bruborg, IL Express, som løb på 1:17:49. Foto: SIgrunn Askland. 

Det lune vejr inviterede til afslapning i mål, her Julie Madsen, Kristine Noble Oftebro, Nils Jakob Johannesen og Lamija Batlak, som fik følgende tider: 2:25:17, 2:08:32, 2:06:45 og 2:13:08 og dermed heller ikke var så langt fra hinanden undervejs i løber. Foto: SIgrunn Askland.

Vi slutter af med et billede af løbets halvmaratonvinder Maren Johansen (254) og nummer to Terezia Hagen (255). De vandt med god margin med tiderene 1:40:03 og 1:46:50. Foto: Sigrunn Askland.

Tak til aktive, frivillige og heppere! Håber vi ses til årets sidste løbestævne søndag den 3. oktober på Fevik stadion med distancerne 3.000, 5.000 og 10.000 m 

Halvmaraton sorteret efter tider:

 

Maren JohansenHisøy ILK19881,40,03
Terezia HagenACCK19881,46,50
Anne G. NorlundFroland ILK19611,52,29
Mette StrandenesGrimstad TriathlonK19592,01,43
Mimi Gjerland EydehavnK19852,02,50
Silje L RugholmBlatchford ortopediK19902,07,02
Kristine Noble OftebroSøgneK19792,08,32
Randi Løndal Hansen Risør ILK19802,08,32
Lamija Batlak ArendalK19932,13,08
Anne GormanIL ExpressK19812,18,44
Julie Madsen ArenalK19932,25,17
Knut Olav VangstadVegårsheiM19911,16,06
Christian BøenKristiansand LøpeklubbM19821,16,14
Per Erlend Torbergsen Voie ArendalM19841,16,16
Terje BruborgIL ExpressM19811,17,49
Yngve Mathisen Kristiansand LøpeklubbM19871,17,58
Jacob TønnesenRystad M19931,18,27
Jørgen Solli Strøm-Olsen Trucknor KrsM19901,20,40
Jørund SchiefloeKristiansand LøpeklubbM19851,21,42
Torbjørn DanielssenGrimstad løpeklubbM19741,22,37
Ørjan Svaland AasKristiansand LøpeklubbM19901,23,32
Vegard SundsliAPILM19941,23,58
Christoffer CowardKristiansand LøpeklubbM19901,25,06
Hans Einar DanielsenTvedestrand T&IFM19771,25,26
Knut Andreas ØstensvikKristiansand LøpeklubbM19791,25,52
Frode Hesjedal (revideret 31. august)
Kristiansand Løpeklubb
M1969
1,26,29
Andreas JølstadKristiansand LøpeklubbM19781,26,36
Håvard Vad Petersson Grimstad løpeklubbM19841,27,17
Thomas AxelsenRisør ILM19681,28,39
Andreas Nodland Tvedestrand T&IFM19771,29,44
Tore TønnesenKristiansand LøpeklubbM19841,30,25
Andreas Stenerud 
M19941,31,17
Marius WestgaardKristiansand LøpeklubbM19781,31,49
Gisle JohnsenGjerpen Fri-idrettM19681,32,25
Øyvind Nilsen Risør ILM19791,33,16
Norvald AndreassenGrimstad løpeklubbM19781,35,14
Kenneth Halvorsen Grimstad løpeklubbM19801,35,14
Thor Einar JacobsenIL ExpressM19811,35,35
Vegard OppebøenBerge 2000M19881,36,24
Reinhold RønstadKristiansand løpeklubbM19641,36,42
Ove PollestadKristiansand LøpeklubbM19731,36,48
Kai Arne NormannMobit ArendalM19761,36,52
Espen BjørklundGrimstad løpeklubbM19801,37,14
Bjørn Olav RaknesLysaker SportsklubbM19721,37,35
Håvard UndemHøvdingen ILM19861,38,03
Bård SundsliSnøgg friidrettM19931,38,21
Preben RugholmKristiansand LøpeklubbM19861,41,13
Magnus Heck EideIL ExpressM19791,41,40
Ruben Torp KvasjordGrimstad løpeklubbM19791,43,22
Vidar ÅsGrimstad løpeklubbM19701,43,28
Tommy RasmussenKristiansand løpeklubbM19811,45,18
Anders Auten Pedersen Risør ILM19651,45,31
Berecket Kidanne KebreabGrimstad løpeklubbM19821,46,13
Thomas Korsgaard LiaM19911,46,30
Marius Olsen GrimstradM19911,47,01
Kim HaugenPusnes BILM19801,47,15
Lasse AndersenIL ExpressM19871,47,18
Steinar FjeldbergTromøy IL / Sparebanken Sør BILM19691,47,19
Abraham GrimstveitTreungen ILM19711,48,13
Kai Stokkeland
M19611,49,21
Joachim Eskedal HesnesM19881,51,41
Andreas PrinzGrimstadM19631,51,50
Thore SoldalGrimstad løpeklubbM19831,52,25
Torleif UndemLillesand ILM19501,56,10
Niklas Gruben
M20031,57,21
Leif Markseth IDUN idrettslagM19572,00,03
Lars Helge FossdalSørlandet sykehusM19602,00,45
Nils Jakob Johannesen GrimstadM19752,06,45
Lars TryTvedestrand T&IFM19563,33,49

Tysåsen rundt, 6,5 km

 

Anne Karine SelandGrimstad løpeklubbK196232,29
Reante HeenIL ExpressK196838,36
Kjersti FosseMoåsenK196541,38
Kitty GjerlandEydehavnK200755,36
Ludvig HaugenArendalM201233,42
Magnus Voie ArendalM201233,43
Eivind MadsenMoåsenM196033,49
Mikkel AndersenDanmarkM198333,56
Christer AaserGrimstad løpeklubbM196334,47
Ragnar DamhagenFevikM195047,00

Børneløb

 

Juliet Lebrun-Strand
Anna Peterson
Lilly Mathilde Støvne Nybø
Amalie Thesbjerg
Anna Rostøl Øien
Thea Uldal
Ingrid Heck Eide
Anne Østerholt
Saga Grandalen Retterholt
Aksel Gorman
Mats Gorman
Gustav Rassmusen
Sivert Rassmusen
Jon Petersson
Daniel Lian Halvorsen
Nilas Bjarke Johnsen
Fredrik Heck Eide
Sondre Voie
Felix Nilsen
Sam Githmark Wilson
Sailor Gitmark Wilson
Silas Gitmark Wilson

0 Kommentar

Kommentarer

Logg inn for å skrive en kommentar.

Levert av IdrettenOnline